** SR1Y3 Intel Xeon E5-2673 v3 12 Core 2.4GHz 30MB 105W LGA2011-3 Processor**
- Stock: 4 In stock
- Model: SR1Y3
- Weight: 1.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: SR1Y3
$29.99
Ex Tax: $29.99
Description
**Intel Xeon E5-2673 v3 12 Core 2.4GHz 30MB 105W LGA2011-3 Processor**
| Part Number: | SR1Y3 |
| Product Type | Processor |
| brand | Intel |
| Number of Cores | 12 |
| Clock Speed | 2.4GHz |
| Bus Speed | 5.00GT/s |
| Processor Family | Xeon |
| Processor Number | E5-2673 v3 |
| Number of Threads | 24 |
| Max Turbo Frequency | 3.10GHz |
| Cache | 30MB |
| Output Power | 105W |
| CPU Socket | LGA2011-3 |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Instruction Set | 64-Bit |
| Instruction Set Extensions | Intel AVX2 |
| Temperature | 84°C |
| Conditions: | Used |
You Might Like
Brand: Intel
LOT OF 8 Intel Xeon E5-2648L 8-Core 1.80GHz 20MB 70W ProcessorPart Number:SR0LXProduct Type:ProcessorbrandintelNumber of Cores8Clock Speed1.80GHz..
$38.99
Ex Tax:$38.99
Brand: AMD
AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 6-Core AM4 Desktop ProcessorProduct Type.ProcessorProcessor Family.AMD RyzenProcessor Model.AMD Ryzen 5 3600Number of Cores.6M..
$129.99
Ex Tax:$129.99
Brand: AMD
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 6-Core AM4 Desktop ProcessorProduct Type.ProcessorProcessor Family.AMD RyzenProcessor Model.AMD Ryzen 5 5600Number of Cores.6M..
$235.00
Ex Tax:$235.00
Brand: AMD
AMD Ryzen 5 7600X AM5 6-Core 4.7GHz Zen 4 105W Desktop CPUProduct Type.ProcessorProcessor Family.AMD RyzenProcessor Model.AMD Ryzen 5 7600XNumber of C..
$205.99
Ex Tax:$205.99
Brand: AMD
AMD Ryzen 7 7700X 8-Core 4.5GHz AM5 105W Desktop CPU.Product Type.ProcessorProcessor Family.AMD RyzenProcessor Model.AMD Ryzen 7 7700XNumber of Cores...
$301.99
Ex Tax:$301.99
Latest Products
Brand: Dell
Dell PowerEdge R840 Server Heatsink Mount PlateProduct Type.Heatsink Mount PlatePart Number.H95385-004 / 17344DBrand.DellConditions.Used..
$24.95
Ex Tax:$24.95
Brand: Hewlett-Packard-Enterprise
HP ProLiant 8 pin to 6 Pin Backplane CableProduct Type.Backplane CablePart Number.HWHHW-P318Brand.HPConditions.Used..
$19.99
Ex Tax:$19.99
Brand: Cisco
Cisco Nexus M12PQ 40Gbps 12x QSFP+ Uplink Module W/ 1x HeatsinkNote: This Item comes with 1x Heatsink (Part# 700-43160-02)Product Type.Uplink ModulePa..
$29.99
Ex Tax:$29.99
Brand: Cisco
Cisco MegaRAID 9266-8i+ Battery Backup RAID Controller W/ 1x Battery 3x CableNote: This item is with 1x Cable (Part# 1110961056) 1x (Part# 1110961055)..
$44.99
Ex Tax:$44.99
Brand: SUPERMICRO
Supermicro SC216B 24-Pin ATX 8-Pin +12V Power DistributorProduct Type.Power DistributorPart Number.PDB-PT216-2824Brand.SuperMicroConditions.Used..
$149.00
Ex Tax:$149.00