SR3L4 Intel Core i7-7800X 6-Core 3.50GHz 8.25MB LGA2066 140W Processor
- Stock: 1 In stock
- Model: SR3L4
- Weight: 1.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: SR3L4
$31.99
Ex Tax: $31.99
Description
Intel Core i7-7800X 6-Core 3.50GHz 8.25MB LGA2066 140W Processor
| Part Number: | SR3L4 |
| Product Type | Processor |
| brand | Intel |
| Number of Cores | 6 |
| Clock Speed | 3.50GHz |
| Bus Speed | 8.00GT/s |
| Processor Number | i7-7800X |
| Number of Threads | 12 |
| Max Turbo Frequency | 4.00 GHz |
| Cache | 8.25MB |
| Output Power | 140W |
| CPU Socket | LGA2066 |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Instruction Set | 64-Bit |
| Instruction Set Extensions | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2, Intel® AVX-512 |
| Temperature | 100°C |
| Conditions: | Used |
You Might Like
Brand: Intel
LOT OF 8 Intel Xeon E5-2648L 8-Core 1.80GHz 20MB 70W ProcessorPart Number:SR0LXProduct Type:ProcessorbrandintelNumber of Cores8Clock Speed1.80GHz..
$38.99
Ex Tax:$38.99
Brand: AMD
AMD EPYC 4005 4585PX 16-Core 4.30GHz ProcessorProduct Type.ProcessorProcessor Family.AMD EPYCProcessor Model.AMD EPYC 4585PXNumber of Cores.16Number o..
$920.00
Ex Tax:$920.00
Brand: AMD
AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 6-Core AM4 Desktop ProcessorProduct Type.ProcessorProcessor Family.AMD RyzenProcessor Model.AMD Ryzen 5 3600Number of Cores.6M..
$119.99
Ex Tax:$119.99
Brand: AMD
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 6-Core AM4 Desktop ProcessorProduct Type.ProcessorProcessor Family.AMD RyzenProcessor Model.AMD Ryzen 5 5600Number of Cores.6M..
$216.99
Ex Tax:$216.99
Brand: AMD
AMD Ryzen 5 7600X AM5 6-Core 4.7GHz Zen 4 105W Desktop CPUProduct Type.ProcessorProcessor Family.AMD RyzenProcessor Model.AMD Ryzen 5 7600XNumber of C..
$221.99
Ex Tax:$221.99
Latest Products
Brand: Hewlett-Packard-Enterprise
HPE PM1733a 15.36TB U.3 PCI E NVMe 4.0 RI 2.5" Solid State Drive W/ Blank TrayNote: Item Has Blank Tray AttachedProduct Type.Solid State DrivePar..
$3,999.00
Ex Tax:$3,999.00
Brand: Hewlett-Packard-Enterprise
HPE 3.84TB TLC SATA 6Gbps RI SC 2.5” Solid State Drive W/ Blank TrayNote: (Item Has Blank Tray Attached)Product Type.Solid State DrivePart Number.P045..
$989.99
Ex Tax:$989.99
Brand: Hewlett-Packard-Enterprise
HPE P5520 1.92TB PCI-E NVMe 4.0 RI 2.5" Solid State DriveProduct Type.Solid State DrivePart Number.P51453-B21 / P49925-001 / SSDPF2KX019T1P / VO001920..
$599.99
Ex Tax:$599.99
Brand: Hewlett-Packard-Enterprise
HP Planar Board Ceramic CPU ProcessorProduct Type.ProcessorBrand.HPPart Number.A4856-50001Conditions.Used..
$79.00
Ex Tax:$79.00
Brand: AMD
AMD Opteron 1210 Dual-Core 1.80GHz 2MB 103W ProcessorProduct Type.ProcessorProcessor Family.AMD OpteronProcessor Model.AMD Opteron 1210Number of Cores..
$29.99
Ex Tax:$29.99