** SR3QS Intel Core i7-8700 6-Core 3.20GHz 12MB 65W LGA1151 Processor **
- Stock: 2 In stock
- Model: SR3QS
- Weight: 1.00lb
- Dimensions: 10.00in x 8.00in x 4.00in
- MPN: SR3QS
$95.99
Ex Tax: $95.99
Description
Intel Core i7-8700 6-Core 3.20GHz 12MB 65W LGA1151 Processor
| Part Number: | SR3QS |
| Product Type | Processor |
| brand | Intel |
| Number of Cores | 6 |
| Clock Speed | 3.20GHz |
| Bus Speed | 8 GT/s |
| Processor Number | i7-8700 |
| Number of Threads | 6 |
| Max Turbo Frequency | 4.60 GHz |
| Cache | 12MB |
| Output Power | 65W |
| CPU Socket | LGA1151 |
| Intel Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Instruction Set | 64-Bit |
| Instruction Set Extensions | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 |
| Temperature | 100°C |
| Conditions: | Used |
You Might Like
Brand: Intel
LOT OF 8 Intel Xeon E5-2648L 8-Core 1.80GHz 20MB 70W ProcessorPart Number:SR0LXProduct Type:ProcessorbrandintelNumber of Cores8Clock Speed1.80GHz..
$38.99
Ex Tax:$38.99
Brand: AMD
AMD Ryzen 5 3600 3.6GHz 6-Core AM4 Desktop ProcessorProduct Type.ProcessorProcessor Family.AMD RyzenProcessor Model.AMD Ryzen 5 3600Number of Cores.6M..
$119.99
Ex Tax:$119.99
Brand: AMD
AMD Ryzen 5 5600 3.5GHz 6-Core AM4 Desktop ProcessorProduct Type.ProcessorProcessor Family.AMD RyzenProcessor Model.AMD Ryzen 5 5600Number of Cores.6M..
$199.99
Ex Tax:$199.99
Brand: AMD
AMD Ryzen 5 7600X AM5 6-Core 4.7GHz Zen 4 105W Desktop CPUProduct Type.ProcessorProcessor Family.AMD RyzenProcessor Model.AMD Ryzen 5 7600XNumber of C..
$205.99
Ex Tax:$205.99
Brand: AMD
AMD Ryzen 7 7700X 8-Core 4.5GHz AM5 105W Desktop CPU.Product Type.ProcessorProcessor Family.AMD RyzenProcessor Model.AMD Ryzen 7 7700XNumber of Cores...
$301.99
Ex Tax:$301.99
Latest Products
Brand: Hewlett-Packard-Enterprise
HP ProLiant DL380 G9 2-Bay SFF Rear SAS/SATA Backplane Board W/ 1x Cage 1x CableNote: This Item comes with 1x Cage (Part# 777840-001) 1x Cable (Part# ..
$39.99
Ex Tax:$39.99
Brand: Hewlett-Packard-Enterprise
HP Smart Array P440ar 2GB Cache 2-Port SAS 12Gbps SATA 6Gbps PCI-E 3.0 x8 RAID Controller Card W/ 1x CableNote: This Item comes with 1x Cable (Part# 7..
$19.99
Ex Tax:$19.99
Brand: Hewlett-Packard-Enterprise
HP Smart Array P440ar 2GB Cache 2-Port SAS 12Gbps SATA 6Gbps PCI-E 3.0 x8 RAID Controller Card W/ 2x CableNote: This Item comes with 1x Cable (Part# 8..
$54.99
Ex Tax:$54.99
Brand: Hewlett-Packard-Enterprise
HPE PM1733a 15.36TB U.3 PCI E NVMe 4.0 RI 2.5" Solid State Drive W/ Blank TrayNote: Item Has Blank Tray AttachedProduct Type.Solid State DrivePar..
$3,999.00
Ex Tax:$3,999.00
Brand: Hewlett-Packard-Enterprise
HPE 3.84TB TLC SATA 6Gbps RI SC 2.5” Solid State Drive W/ Blank TrayNote: (Item Has Blank Tray Attached)Product Type.Solid State DrivePart Number.P045..
$989.99
Ex Tax:$989.99